Výběr agamy

Důležité je vybrat si zdravé vitální zvíře. Podívejte se, zda-li nemá viditelné deformace končetin a ocásku (můžou také chybět konce) a jestli se pohybuje bez obtíží. Agama by neměla být viditelně pohublá.

Neberte si úplně malá mláďátka. Neměla by být menší než 20 cm  - to aby už měla nějaké zásoby živin, pokud by změnu hůře nesla, aby ji ustála.

Zkontrolujte agamce oči - měla by je mít jasné a okolí bez parazitů.

 

Kde agamu pořídit

Máte hned několik možností:

  • od drobného chovatele - to je nejlepší možnost, protože se můžete podívat v jakých podmínkách zvíře žije, na jeho rodiče. Chovatel vám může zodpovědět vaše otázky k chovu a většinou se na něj lze obrátit i později v případě potíží. Agama je navíc takto vystavena minimálnímu stresu, protože jde ze starého domova rovnou do nového a na cestě stráví maximálně pár hodin.
  • na burze od velkochovatele - zvířata jsou takto vystavena velkému stresu a jejich aklimatizace pravděpodobně potrvá déle. Ztratíte i ostatní výhody odběru od malého chovatele.
  • ve zverimexu - prodávají zvířata řádově i 5x dráž než chovatelé a většinou v ne moc dobrém zdravotním stavu. Ale samozřejmě to neplatí o všech. I tak to ale spíše nedoporučuji, alespoň pokud nemáte s teraristikou vůbec žádné zkušenosti a má to být vaše první agamka.

 

Transport

Ještě před pořízením agamky si připravte a kompletně nachystejte terárium i s dekoracemi a několik dní sledujte a vylaďujte teploty. Nikdy si nepořizujte nejdříve agamu a potom terárium! Neměl by chybět nějaký úkryt pro pocit bezpečí.

Pokud si jdete pro agamku, vybavte se plastovým boxem s větracími otvory a na dno položte ubrousky. Box by měl být o něco delší než agama.

Velmi důležité je zajištění teploty. Pokud je venku pod 20°C,  je nutné transportovat agamku v termoboxu a na dno dát PET lahve s vlažnou vodou.

Po příchodu agamku dejte do terária a dopřejte jí klid. Neobtěžujte ji neustálým okukováním. Nabídněte jí čerstvou pampelišku nebo rukolu a vodu. Po několika hodinách zkuste nabídnout i cvrčky.

 

Aklimatizace

Je možné, že agamka si bude zvykat i několik týdnů. Pokud nebude v prvních dnech jíst, nekrmte ji násilím. Pokud by měla problém s lovem, zkraťte cvrčkům nohy nebo je agamě podávejte pinzetou.

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.