Terárium

Protože je agama vousatá zemní pouštní ještěr, zařídíme jí pouštní terárium. A i když je to zemní ještěr, agama ráda šplhá. Je tedy dobré jí do terária umístit nějaké pozadí, větve, kořeny a kameny, aby měla možnost vyžití. Jako substrát použijte nejlépe písek (pouštní červený ale moc vhodný není protože může agamě ucpat střeva). Před použitím ho ale properte ve vodě a nechte proschnout, aby v něm nebyl prach, který by zvířatům mohl způsobit dýchací obtíže.

V teráriu by měla být teplota okolo 30°C, na výhřevném místě 40-45°C a v nejchladnějí části 26-28°C. Vlhkost bude poměrně nízká. Agamy stačí obden porosit, mláďata 2x denně, pomáhá jim to ve svlékání kůže. Můžete také do terária přidat větší misku s vodou nebo vybudovat bazének, některé agamy se rády koupou. Třeba jedna moje agamka se tam někdy "rochní" celé hodiny :). V noci potom teplota klesá na teplotu kolem 20°C. Pokud by vám teplota v místnosti klesala pod 17°C (u mláďat pod 20°C), je dobré jim na noc přitápět noční (měsíční) žárovkou. Vydává modré tlumené světlo, které agamy neruší.

 

Velikost

Pokud budete chovat pouze jednu agamu pořiďte jí terárium ve velikosti alespoň 100x60x60 (dvh).

Agamy jsou ale společenští tvorové a je lepší jich chovat více pohromadě. Pro pár pořiďte terárium alespoň 150x60x60 (dvh) a pro 3 agamy tak 220x80x80(dvh).

Ideální je chovat agamy ve skupince - jeden samec se dvěma až třemi samicemi. Pokud si pořídíte pár, hrozí, že náruživější sameček samičku utrápí. Další možností je občas je oddělit (třeba příčkou v teráriu).

 

Osvětlení

Výběru osvětlení věnujte opravdu velkou pozornost, protože agamy, kreré v přírodě tráví spoustu času na přímém slunci, mají na ně opravdu velké nároky. Osvětlení musí obsahovat UVA a UVB záření

  • UVA - obsahuje ho i obyčejná žárovka nebo zářivka, ale důležité je, aby co nejlépe napodobovala denní světlo. Barevná teplota (chromatičnost) je ideální 6500 K, index podání barev by se měl blížit hodnotě 100 - tu má slunce, nejlépe alespoň 80 (je to hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce). UVA je důležité pro spokojenost agam, ovlivňuje jejich chování a zbarvení. Při špatném UVA osvětlení budou agamy neaktivní.
  • UVB - je důležité pro tvorbu vitamínu A a D, při nedostatku UVB záření hrozí nejrůznější nemoci, řídnutí kostí, křivice až úhyn zvířete. Je třeba pořídit speciální zářivku nebo výbojku určenou do pouštních terárií. Obecně jsou mnohem lepší výbojky, ale nehodí se do malých terárií, protože je nutný určitý odstup od zvířat. Doporučit mohu značky Solar raptor, Sun Lux, Osram, Lucky Reptile, Arcadia, Mega-Ray.

Žebříček druhů UVB světlení od nejlepšího po nejhorší:

  • výbojka (nejlepší co můžete svým agamám dopřát, nevhodné do malých terárií)
  • kompakty (ideální řešení do menších terárií)
  • T5 zářivka (Solar Raptor T5 - asi nejlepší varianta z trubicových zářivek, výkon ale i tak nic moc)
  • T8 zářivka (téměř bez UVB, dosah UVB max 15 cm, např. Repti Glo 10.0 - nedoporučuji)

Budete tedy potřebovat UVB zářivku, UVA zářivky (1-2), měly by být ideáně co nejdelší se vám do terária vejdou a nakonec bodovou žárovku na výhřev, který je pro agamy hodně důležitý. Důležité je také rozmístění světel. Zářivky by tedy měly být ideálně přes celé terárko, UVB a bodová žárovka by měly být blízko sebe na jednom konci terária (nikoliv uprostřed nebo každá na jednom konci), aby jste v teráriu vytvořili co největší teplotní gradient - od 25°C do 45°C - aby si agama mohla vybrat kde bude, ohřát se, schladit se.. To jde ruku v ruce s dobrým větráním, které může zabírat klidně větší polovinu stropu + boční odvětrávání na druhé straně než máte UVB a bodovku. Viz obrázek:

 

Materiál

Terárium může být z různých materálů - sklo, plexisklo, lamino, OSB desky

  • skleněné - snadlo dostupné ve zverimexech i e-shopech, levněji jde pořídit na teraburzách, hygienické, snadno omyvatelné
  • z plexi - u nás ne moc rozšířené, plexi je lehčí než sklo, nerozbije se tak snadno, ale oproti sklu jde se snadlo poškrábe..
  • lamino, OSB - lehčí než skleněné, výrazně levnější, můžete si ho vyrobit sami podle svých představ. O výrobě terária z OSB desek se můžete dočíst ZDE.

 

Dekorace a 3D pozadí

Nezahlťte si terárium příliš větvemi a kameny, měla by i zůstat nějaká volnější plocha na proběhnutí. Moc vhodné není použití topných kamenů. protože zvířata ohřívá zespod, což je pro ně nepřirozené. U pozadí si dejte pozor hlavně na dírky, do krerých by se schovávali cvrčci. v noci potom vylézají, cvrkají a obtěžují zvířata. Je tedy dobré dát jim na noc do terária nějaký salát nebo kus jablka, aby měli co jíst a neokusovali vám spící agamky, hlavně mláďata.

 

Rostiny

Do terária můžete také umístit sukulenty. Jiné rostliny špatně snášení tak velké teplo a kaktusy nejsou vhodné, protože by se o ně agamy mohly poranit. Je ale možné že rostlinky agamkám přijdou k chuti :)

 

 

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.