Důležité!

Jako začátečníci si určitě dejte pozor na:

  • dehydrataci - malé agamky někdy mohou špatně přijímat vodu. Pokud jste vaší agamku nikdy při rosení neviděli pít a ani nejí zelené, začne být dehydratovaná. Projevuje se to tak, že agama postupně přestane žrát, protože kdyby přjímala jen hmyz, poškodila by si orgány. Při velké dehydrataci ale časem k poškození orgánů dojde i tak. Je třeba tedy agamce dávat vodu ze stříkačky, můžete přidat trochu glukopuru (hroznový cukr - koupíte v lékárně). Rozpít agamku může trvat i třeba 14 dní. Vždy jí nejřív zkuste nakapat na čumák v terárku a teprv když si nedá ji vzít a dát jí přímo do tlamky..
  • cvrčky nechané v teráriu - na to si dejte opravdu VELKÝ POZOR! Cvrci nechaní přes noc v teráriu u malé spící agamky ji mohou okousat a agamku tím i zabít! Nikdy je proto v teráriu nenechávejte ve velkém množství a vždy pro zbylé cvrky nechte něco k jídlu - pampelišku, kousek jablka nebo mrkve.. Já nechávám pampelišku u všech denních ještěrů, i kdyby je neokousali, mohou je v noci dost otravovat.
  • rozdíly ve velikosti agam - další velká chyba začátečníka. V jednom terárku nikdy nesmějí být agamy s větším rozdílem než 5 cm. U úplných mimin i 2 cm je dost. Větší agama může tu menší trvale stresovat, napadat a také zabít. Už jsem se setkala i s přidáním malé agamky k dospělé agamě. Ta ji ihned ulovila a sežrala, během pár sekund. 
  • přehřátí - v teráriu by se měl trvale nacházet teploměr a na jestudenějším místě by mělo být max. 28°C. Agamy nemají tělesnou termoregulaci - teplotu těla regulují přesunem na studenější nebo teplejší místo. Pokud má vaše agamka často otevřenou tlamku, je jí horko.

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.