Rozmnožování

Samec začne nejprve na samici kývat hlavou a zčerná mu podbradek. Potom se zakousne samičce zezadu do krku a dojde ke spojení (samec ocasem obeme ocas samice). Zasune samici do kloaky jeden z hemipenisů a dojde k páření. Více můžete vidět přímo na videu, je to odkaz na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=4G2CIEltp_w

 

Poté může dojít k nakrytí samice. Agama vousatá klade kožovitá vajíčka, přibližně kolem 15 - 20, ale rekordně i přes 60. Snůšky by ale neměla míc vícekrát jak 3x do roka a neměla by být mldší než rok, lépe rok a půl klidně 2. Je tedy vhodné samici čas od času od samce oddělit aby si odpočinula, zváště pokud máte jenom pár. Jinak by ji mohl doslova uhnat. Agamy vousaté si ale umějí v těle uchovat sperma a to pak může oplodnit další snůšku. Samice tedy může naklást další snůšku i po oddělení od samce.

Březost trvá přibližně 20 dní, poté si samice začne hledat místo ke kladení. V době březosti samice bude vyhledávat teplo a bude také žravější. Dopřejte jí kolik bude chtít a také zvyšte příjem vápníku. Je potřeba na vývoj vajec a mohlo by dojít k odvápnění kostí samice.

Před kladením vajec samice pravděpodobně nebude mít chuť k jídlu. Začne hrabat po terárku a hledat vhodné kladiště. Pokud vhodné místo nenajde, může hrabat i déle jak týden a může dojít i k zadržení snůšky. Odkaz na kladení vajec:

https://www.youtube.com/watch?v=QWWZwWYg4k8

 

Kladiště

Připrevte samici na kladení v terárku kladiště. Může to být plastová krabice kde bude díra cca 7cm průměr jako vchod pro samičku. Do krabice nachystejte vlhký (ale ne mokrý) písek ve vrstvě 10-15cm. Některým samicím stačí zavlhčit jeden roh terárka, ideálně s nějakým převisem..

 

Péče o gravidní samici

O samičku je třeba pečovat. Nabídněte jí dostatek potravy s vápníkem a vitamíny, může sníst kolik bude chtít. Můžete jí přilepšt holátkem a hodně výživní jsou švábi.

Na výhřevném místě by měla být teplota klidně 45-50°C, samička si potřebuje pro zdárný vyvoj vajíček bříško důkladně prohřívat. Je třeba také dohlédnout na aktivitu samce a případně ho oddělit aby měla samice klid (samičku ale nechejte tam, kde je zvyklá).

Zajistěte samičce klid a poohodu, nechte ji v klidu. Zbytečně ji nevyndávejte z terária ani jinak nestresujte.

Ohledně výživy to samé platí po nakladění vajec.

Bohužel mám nepěknou osobní zkušenost se samičkou a její první březostí. Vůbec jsem si jí totiž nevšimla a nedostávatla tedy dostatek potravy a zřemě ani vápníku. Objevilo se u ní lehlé zakřivení ocásku které se ale naštěstí po doplnění vápníku srovnalo.

 

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.